Настаняването на гостите е един от най-важните елементи в сватбеното планиране, особено ако искате да имате забавно и запомнящо се тържество. Трябва да знаете, че ако следвате съветите ни и спазите основните принципи на сватбения протокол и етикет, гостите ви ще бъдат в приятна компания, а вие ще се забавлявате през цялото събитие. Преди да започнете с изготвянето на схемата за настаняване е необходимо да имате финализиран списък на гостите си. Не забравяйте да съобразите и пространството, както и формата на масите.
Разбира се, на първо място е масата на младоженците, т.н основна маса. Съгласно нормите на протокола е прието на нея да бъдат настанени булката, младоженеца и кумовете с техните половинки. В зависимост от това дали кумовете са с придружители или без, имайте предвид следната последователност. В центъра на масата се разполагат младоженеца, от лявата му страна (до сърцето) – булката. Кумата се настанява от дясно на младоженеца, а кумът от ляво на булката. Ако кумовете са с придружители, то те следва да бъдат разположени до тях. Така ще спазите последователността, която е желателна и за всички гости – мъж, жена.
След като е готово разположението на основната маса, следва да обърнем внимание на масата на роднините. Общоприето е те да бъдат разделени на роднини на булката и роднини на младоженеца. В случай, че масите са кръгли, настаняват се последователно, с лице към дансинга или центъра на залата, бащата, майката и роднините от тяхна страна, като отново се спазва принципа мъж жена. Така се обособяват две маси за родителите, като отдясно на основната маса е тази на родителите на младоженеца, а от ляво, тази с родителите на булката. Допуска се и т.н комбинирано настаняване, когато роднините и от двете страни седят на една обща маса, отдясно на основната.
Останалите маси се подреждат в зависимост от формата на залата, последователно, като е добре да спазите следните принципи за настаняване:
1. Близките приятели и колеги на младоженците се настаняват на масите след тези на родителите.
2. На която и маса да е настанен всеки гост, той следва да има пряка видимост към основната маса на булката и младоженеца.
3. Настанете на обща маса познати гости, които имат общи теми на разговор.
4. Предвидете по 1 шафер и една шаферка за всяка маса. Предполага се, че те са ви близки и ще познават по-голямата част от гостите ви. Така, лесно те ще могат да поддържат добро ниво на комуникация с всички на масата и лесно ще могат да представят непознатите гости на масата.
5. Гости, които са без придружител е желателно да бъдат настанени на една маса като избягвате да ги разположите до семейни двойки.
6. Погрижете се да подготвите тейбъл карти с номерата на масите, както и индивидуални плейс карти с имената на гостите, за да могат те лесно да се ориентират в местата си.
7. Съобразете приблизителните интереси на вашите гости и ги групирайте според тях. Избягвайте настаняването на една маса на гости, които не са в добри отношения.
8. Гостите с деца е добре да бъдат настанени в достатъчна отдалеченост от звуковото оборудване като трябва да могат лесно да станат от масата в случай на необходимост. Ако има отделна маса за деца или детски кът, той трябва да е разположен в непосредствена близост до масата с родителите им.
9. Желателно е да комбинирате приятелите и колегите си, за да не се формират отделни компании, а на всички маси да има добро настроение. Така например ако имате кръгли маси с разположение на 8 госта, то настанете 4 колеги и 4 приятели на една маса.
10. Не групирайте гостите по полов признак. Спазвайте правилото за редуване на мъж, жена.